Kronika przedszkola Tęczowa Kraina

 

Nutki z dalekiego świata, to wyjątkowe wydarzenie w naszym przedszkolu. W trakcie warsztatów dzieci spotkały się z zagadnieniem muzyki etnicznej. Wyjątkowość warsztatów polegała na tym, że nasze dzieci, jako nieliczni, miały szansę poznać instrument o nazwie pantheon halo. Jest to jedyny taki instrument w Polsce. Jeden z zaledwie 200 egzemplarzy na świecie. Z racji, że nie można go w tradycyjny sposób kupić, a jedyną formą nabycia go pozostaje wygranie loterii organizowanej przez twórcę instrumentu co 2 lata, pantheon halo pozostaje jednym z najbardziej poszukiwanych instrumentów. Ponadto nasze przedszkolaki dodatkowo miały szansę zagrać na tak nietypowym instrumencie.   

Warsztaty rozwijały wyobraźnię muzyczną naszych przedszkolaków poprzez poszukiwanie własnych dźwięków obcując z instrumentem w praktyce oraz rozpoznając odgłosy zwierząt wydawane przez instrumenty z Indonezji oraz Ameryki Południowej. Nietypowość poznanych instrumentów polega na tym, że są wykonane z części tamtejszych roślin i... Kopyt lamy (alpaka).

Kochany Panie Mikołaju,
My tak czekamy każdej zimy.
Dlaczego zawsze Pan przychodzi
do nas Gdy śpimy?

  

Tegoroczne Mikołajki spędziliśmy w Cinema City, wspólnie oglądając bajkę pt. „Wielka szóstka”. Twórcy filmu przenieśli nas do futurystycznego miasta, w którym mieszka genialny twórca robotów, 14-letni Hiro Hamada. Bajka o superbohaterach pozwoliła naszym przedszkolakom zrozumieć, co to jest przyjaźń i dlaczego powinniśmy dbać
o innych.

Nadto przekaz autorów bajki koncentrował się wokół nowoczesnych rozwiązań technologicznych i atrakcyjności nauki, co na pewno rozbudziło wyobraźnię i kreatywność małego człowieka. Ponadto humorystyczny charakter bajki bawił naszych przedszkolaków do łez.

Po wyjściu z sali filmowej czekała na naszych przedszkolaków wspaniała niespodzianka – miły, starszy, siwy Pan rozdawał pyszne słodkości najmłodszym widzom Cinema City.

 

Świąteczny nastrój w naszym przedszkolu zapoczątkowany został uczestnictwem najstarszej grupy w konkursie plastycznym, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zatytułowanym „Świąteczna bombka lepsza zrobiona niż kupiona”. Nasze przedszkolaki chętnie wzięły udział w konkursie, a trzy najpiękniejsze bombki wykonane przez Marcelinę, Agatę i Olgę reprezentowały nasze przedszkole w konkursie wojewódzkim.

Ponadto piękny, bożonarodzeniowy wystrój przedszkola sprawiał, że nasze przedszkolaki czuły magię Świąt.

 

26 listopada zorganizowany został wyjazd do teatru „Zaczarowany Świąt” w Toruniu na spektakl pt. „Legenda o smoku wawelskim”.

Nasze przedszkolaki miały okazję poznać jedną z najbardziej popularnych polskich legend. Spektakl w humorystyczny i przystępny dla małego widza sposób opowiadał perypetie króla Kraka i wielkiego przerażającego smoka. Od tej pory wszystkie nasze maluchy znają już postać odważnego i pomysłowego Szewczyka Dratewki.

Kolorowa scenografia, barwne lalki i marionetki przykuwały wzrok naszych przedszkolaków, a spektakl pełen dynamicznej akcji i słownego dowcipu wprawiał nas
w doby humor.

Pastelowych palet
zestaw ma niemały,
by jesienne drzewa
zawsze pięknie wyglądały.

 

Jesień, to wdzięczna i barwna pora roku. Barwna, bo zachwyca kolorystyką przyrody,
a wdzięczna, bo obdarowuje nas owocami natury.

„Jesień dary niesie”, to konkurs plastyczny skierowany do przedszkolaków i ich rodziców, którego celem było  pobudzenie dziecięcej wyobraźni plastycznej, zachęcenie do obserwacji przyrody i zmian w niej zachodzących, wzmocnienie więzi rodzinnych. Prace można było wykonać dowolną techniką plastyczną, a więc zgromadziliśmy prace płaskie wykonane farbami, pastelami, ale także prace przestrzenne, w których znaleźć mogliśmy dary jesieni: kasztany, żołędzie, kolorowe liście, jarzębinę, grzybki, itp.  

Wszystkie prace naszych przedszkolaków były tak piękne, że zostały wyeksponowane
w naszej galerii prac i były podziwiane przez naszych gości. Wszyscy uczestnicy konkursu obdarowani zostali atrakcyjnymi nagrodami! Gratulujemy!!!

Jestem sobie przedszkolaczek,
nie grymaszę i nie płaczę,
na bębenku marsza gram,
ram tam, tam, ram tam, tam.

 

Dzień  23 października pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 letnich. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna dla nich przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. W uroczystości, kibicując naszym maluszkom,  udział wzięli wierni fani naszych „Biedroneczek” – kochani rodzice. Nasi najmłodsi przedszkolacy rozpoczęli od krótkiej części artystycznej, w której zaprezentowali zestaw swoich umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już się nauczyli. Były, więc piosenki, wierszyki i zabawy ruchowe.

Po części artystycznej, dzieci przyrzekały już zawsze: być dzielnym przedszkolakiem, zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić do przedszkola z uśmiechem na twarzy, słuchać pań i pomagać kolegom. Po złożeniu obietnic przez przedszkolaków, wychowawca grupy pani Magdalena Wąsewicz, dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik .

Na zakończenie tak ważnej i ekscytującej uroczystości na wszystkich czekała niespodzianka- słodki poczęstunek!

W niejednym oku zakręciła się łza…

Do przedszkola co dzień rano,
idę przez ulicę z mamą.
Droga wcale nie jest łatwa,
bo na skrzyżowaniu światła

Po zajęciach przygotowanych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego nasze starszaki chętnie wzięły udział w konkursie plastycznym, zatytułowanym „Na drodze świeć przykładem”. Najładniejsze prace wykonane przez piątkę dzieci z grupy „Pszczółek”: Zuzię, Olgę, Wiktorię, Natalkę i Zosię odesłane zostały na adres WORD-u i pięknie zdobiły galerię małych artystów w ośrodku.

„Czerwone światło stój,

zielone światło idź,

na żółtym świetle zawsze czekaj,

tak  już musi być”

 

21 października dzieci z grupy „Żabek” i „Pszczółek” ,wzięły udział w atrakcyjnych zajęciach zorganizowanych specjalnie dla najmłodszych przez Centrum Edukacji Komunikacyjnej. Forma proponowanych zajęć przyniosła naszym przedszkolakom wiele radości. Dzieci bawiąc się, poznawały zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zajęcia koncentrowały się przede wszystkim wokół zagadnienia pieszych uczestników ruchu drogowego.

W odtworzonych warunkach ulicznych dzieci poznawały, jak bezpiecznie przejść przez przejście dla pieszych w miejscu, gdzie są sygnalizatory oraz tam, gdzie ich brak, omawiały niebezpieczne sytuacje na drogach, utrwalały znajomość wybranych znaków drogowych.

Najciekawszym punktem zajęć według naszych przedszkolaków, była zabawa w pieszych
i pojazdy przy pomocy zestawu edukacyjnego „Autochodzik”, zalecanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. W specjalnie odtworzonych warunkach drogowych podczas inicjowania ruchu ulicznego, dzieci utrwalały i ćwiczyły wszystkie, wcześniej poznane zasady poruszania się po drodze.

Do przedszkola wróciliśmy z uśmiechem na twarzy i upominkami w postaci gadżetów promujących bezpieczne zachowania na drodze tj. elementy odblaskowe.

Wyjazd do jednej z największych sal zabaw w Toruniu, to wycieczka zorganizowana specjalnie dla naszych maluszków. Wszystkie „Biedroneczki” w nagrodę za szybką adaptację w naszym przedszkolu wybrały się do sali zabaw „Figlowisko” w Toruniu. Wyjazd sprzyjał integrowaniu się całej grupy. Dzieci w miłej i zabawowej atmosferze mogły poznać się jeszcze bliżej.

Wycieczka nie miała jednak tylko charakteru zabawy, ale także walor edukacyjno-wychowawczy, sprzyjała nie tylko scalaniu się grupy, ale także uczyła zasad bezpiecznego poruszania się w grupie, koleżeństwa i czerpania radości ze wspólnej zabawy.           

Dzieci świetnie wykorzystały udostępnioną im przestrzeń, wykorzystując na ten dzień całą swoją energię. Maluszki choć zmęczone, z uśmiechem na twarzy wróciły do naszego przedszkola.

Jak co roku, nasze przedszkolaki wspierają akcje charytatywne. Dzieci z radością wchodzą do przedszkola wiedząc, że mogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Serce rozpiera ze szczęścia, gdy widzimy jak takie maluszki pragną bezinteresownie pomóc innym. W tym roku zaangażowaliśmy się w:

- „Zakręconą akcję” zbieranie nakrętek, której celem było zebranie pieniędzy na turnus rehabilitacyjny dla chorego Natanka. W ten sposób nasze przedszkolaki pragną dołożyć maleńką cegiełkę do odbudowania zdrowia chorego dziecka.

- „Pomóżmy zwierzętom”- nasze przedszkolaki wiedzą, że czas zimowy, to trudny okres dla zwierząt, dlatego listopad, został ogłoszony miesiącem pomocy dla zwierząt. Nasze maluchy dźwigały do przedszkola ciężkie karmy, duże i ciepłe koce. Wszystkie zebrane artykuły zostały przekazane na rzecz Miejskiego Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt
w Toruniu.

„Nie boimy się pomagać”

Dawno, dawno temu,
za siedmioma górami,
za siedmioma rzekami…

 

Już kolejny rok, bierzemy udział w akcji społecznej skierowanej do dzieci „Całą Polska czyta dzieciom”. We wszystkich grupach promowana jest inicjatywa czytelnicza rodziców. Chętny tata, chętna mama goszczą w naszym przedszkolu i poświęcają nam chociaż chwileczkę, czytając swoją ulubioną bajkę.

Nasze przedszkolaki z radością witają rodziców i z zaciekawieniem słuchają bajek czytanych przez rodziców swoich kolegów i koleżanek, a nasi rodzice odpowiedzialnie wspierają ogólnopolską akcję.

W książeczce płynie rzeczka,
w książeczce płynie las.
W prześlicznych tych książeczkach,
tysiące przygód masz.
(L. Krzemieniecka)

 

 Dzięki długoletniej współpracy naszego przedszkola z Gminną Biblioteką w Lubiczu Dolnym, już kolejny rok kontynuujemy przygodę z książką. Comiesięczne spotkania naszych przedszkolaków z Paniami bibliotekarkami rozbudzają zainteresowanie czytaniem tradycyjnej książeczki. W miłej i przyjaznej atmosferze dzieci poznają tajniki biblioteki i w zabawowy sposób uczą się obcować z książką.

W pierwszym semestrze dzieci uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych zatytułowanych „Idzie Pani Jesień”, „Światowy Dzień Pluszowego Misia”, „Trzy małe świnki”.

Nasze przedszkolaki chętnie uczestniczą w zajęciach proponowanych przez Panie bibliotekarki, z zaciekawieniem słuchają krótszych i dłuższych utworów literackich. Najlepszym dowodem na to, że prowadzone zajęcia w bibliotece zachęcają najmłodszych do obcowania z książeczkami, jest fakt, iż do przedszkola nie wracamy z pustymi rękoma, lecz ze stosem bajek, opowiadań, wierszy wypożyczonych z biblioteki.

Nadto nasze przedszkolaki podejmują próby samodzielnego wypożyczania książeczek, przynosząc na czas relaksacji, nie tylko książeczki z domowych zbiorów, ale także
z biblioteki.

                                                                                  Powiedz mi – a zapomnę…
                                                                                  Pokaż – a zapamiętam…
                                                                                  Pozwól mi wziąć udział – a zrozumiem!
                                                                                                                            (Konfucjusz)

 

Z dniem 1 września już po raz szósty rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w naszym przedszkolu. W tym roku temat przewodni przedszkola będzie koncentrował się wokół zagadnienia: sztuki, muzyki i  teatru.

Po przerwie wakacyjnej przygodę z naszym przedszkolem rozpoczęło 25-cioro nowych przedszkolaków. Po zajęciach adaptacyjnych przeprowadzonych w lipcu, nasze nowe maluszki dzielnie zgłosiły się do grupy „Biedronek”. Wychowawcą grupy została Pani Magdalena Wąsewicz, a w działaniach będzie wspierała ją Pani Alicja Kwiatkowska.

W grupie „Żabek”, jak co roku spotykamy się z 4-latkami. Grupę poprowadzi Pani Lidia Rybarkiewicz z Panią Eweliną Macholc. Natomiast grupę starszaków „Pszczółek”, tworzą dzieci 5 i 6-letnie. W tym roku, to właśnie grupa „Pszczółek” jest najliczniejsza. Starszakami będzie opiekowała się Pani Agnieszka Kaklewska i Pani Ewelina Macholc.

Nasze przedszkole dba o wszechstronny rozwój swoich podopiecznych, dlatego nasze przedszkolaki będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, aktywnie uczestnicząc
w zajęciach dodatkowych prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów. Bowiem oferta edukacyjna naszego przedszkola obejmuje, nie tylko atrakcyjne zajęcia dydaktyczne, ale także zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, gliny, tańca, rytmiki, karate, logopedii
i religii.

Trzymamy kciuki za dobrą zabawę i osiągnięcia naszych przedszkolaków!!!