Zachęcamy wszystkich rodziców naszych przedszkolaków do pomocy potrzebującym. W tym roku bierzemy udział w „Akcji Szlachetna Paczka”. Jest to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

W „Szlachetnej Paczce” prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta.

Nasze Przedszkole objęło pomocą jedną potrzebującą rodzinę z naszego rejonu. Wszystkie dary prosimy składać w salach poszczególnych grup.                

AKCJA TRWA OD 24. 11 DO 11. 12. 2015r.

OPIS RODZINY: 

KUJ-1487-508492

Pani Agnieszka (29 l.) wraz z panem Markiem (31 l.) wychowują czwórkę dzieci: 8-letnią Dominikę, 6-letnią Julię, 5-letnią Martę i 9-cio miesięczną Natalkę.

 

 

Pani Agnieszka i pan Marek pracowali razem w pobliskiej piekarni. Gdy oboje mieli pracę nie brakowało im na jedzenie i bieżące potrzeby. Problemy pojawiły się, gdy na świat zaczęły przychodzić kolejne dzieci. Pani Agnieszka nie była już tak dyspozycyjna i straciła pracę. Chętnie wróciłaby do pracy, ale nie ma z kim zostawić dzieci, szczególnie najmłodszej córeczki. Rodzinie sen z powiek spędza oczekiwanie na operację Julii. Dziewczynka urodziła się z naczyniakiem limfatycznym i od 6-ciu lat czeka na operację. Rodzice z lękiem patrzą w przyszłość. Chcieliby, żeby operacja nastąpiła jak najszybciej, niestety nie mają pieniędzy na prywatne konsultacje ze specjalistami i bardzo kosztowny zabieg. Obecnie, rodzina utrzymuje się wyłącznie z pensji pana Marka (2300 złotych), który pracuje jako pomocnik gospodarczy oraz z zasiłku rodzinnego (520 złotych). Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania (1015 zł), rodzinie zostaje na życie 300 zł na osobę, z czego bardzo trudno utrzymać się przez miesiąc. Dodatkowo borykają się ze spłatą kredytu, który musieli zaciągnąć w czerwcu tego roku na bieżące potrzeby. Do spłaty zostało jeszcze 1250 zł. Mają też problem z zapłatą czynszu (zaległość to kwota 2000 zł).

Pani Agnieszka i pan Marek są bardzo pracowici i otwarci. Starają się zapewnić dzieciom jak najlepsze dzieciństwo i start w życiu. Oboje, pomimo trudności, które ich spotkały, z nadzieją patrzą w przyszłość. Wierzą, że dzięki wytrwałości, pracy oraz wzajemnej miłości do siebie uda im się pokonać przeciwności. Oboje podkreślają, że dzięki dzieciom mają siłę. W domu panuje serdeczna i domowa atmosfera, dostrzec można wzajemny szacunek dzieci do siebie. Pani Agnieszka z dumą opowiada o wyróżnieniu za naukę Julii.

Najważniejszymi potrzebami rodziny są zwykłe codzienne produkty, na które często rodzinie brakuje pieniędzy: żywność i buty zimowe dla dzieci, bo wyrosły z ubiegłorocznych. Marzeniem pani Agnieszki jest kuchenka gazowa- stara się psuje, nie działa piekarnik.


Uwaga: dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione

POTRZEBY RODZINY:

 

I Żywność trwała:

Podstawowe produkty żywnościowe: Herbata, Kasza, Cukier, Konserwy mięsne, Kawa, Makaron, Olej, Konserwy rybne, Ryż, Mąka, Dżem, Warzywa w puszkach. Produkty dla niemowląt: soczki, mleko NUTRAMIGEN - dziecko ma alergie (w trakcie diagnozy) Specjalne produkty żywieniowe: mleko na receptę NUTRAMIGEN. Inne: płatki kukurydziane

II Środki czystości i artykuły higieniczne

Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Mydło/żel myjący, Pasta do zębów, Płyny czyszczące, Szampon, Szczoteczka do zębów. Artykuły dziecięce: pieluchy - 4 (Pampers - na inne alergia), chusteczki nawilżane, maść TORMENTIOL. Inne: proszek i płyn Biały Jeleń ze względu na alergie

III Odzież i obuwie:

ODZIEŻ

Lp

Płeć

Rodzaj (letnie/zimowe/ przejściowe)

Kategoria (bluzka, spodnie, kurtka itp.)

Rozmiar

Sylwetka

Uwagi

1

K

przejściowe

getry, leginsy

134

szczupła

 

2

K

przejściowe

getry, bluzki na krótki rękaw, leginsy

128

szczupła

 

3

K

przejściowe

getry, bluzki na krótki rękaw, leginsy

116

szczupła

 

4

K

przejściowe

body, pajace, śpiochy

74/80

szczupła

 

5

K

przejściowe

getry, bluzki

42/44

   

6

M

letnie

T-shirty

XL

   

 

OBUWIE

Lp

Płeć

Rodzaj (letnie / zimowe / przejściowe)

Kategoria (klapki, tenisówki, kozaki itp.)

Rozmiar

Uwagi

1

K

zimowe

kozaki

34

 

2

K

zimowe

kozaki

31

 

3

K

zimowe

kozaki

27

 

4

K

zimowe

botki

38

bez obcasa

 

IV Materiały szkolne:

Zeszyty, Farbki, Papier kolorowy, Bloki, Klej, Kredki, Plastelina, bibuła, pastele

V Wyposażenie mieszkania:

Koc, Ręczniki, Pościel, Poduszka,  Pościel standardowa 160X200, poduszka dla Natalki, ścierki do naczyń.


VI Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego:

Przydałaby im się kuchenka gazowa bo użytkowana ma już 15 lat i trochę jest zepsuta - piekarnik nie działa. Chętnie też przyjmą od kogoś niepotrzebne, a w dobrym stanie meble kuchenne, gdyż obecne mają 12 lat i są zniszczone. Rozpadają się i podczas przeprowadzki, nie będzie możliwości ich przeniesienia.

VII. Inne potrzeby:

Rodzinie potrzebny jest także toster, gdyż obecny przegrzał się (często używany przez panią Agnieszkę).

VIII Szczególne upominki:

Dominika marzy o lalce z wózkiem, Marta o kuchence do zabawy, Julia o wózku dla lalki, pani Agnieszka ucieszy się z kosmetyków np. tuszu do rzęs, a panu Markowi też na pewno sprawiłyby radość kosmetyki. Dla małej Natalia przydatna była by zabawka dostosowana do jej wieku, taka do pchania.

kuchenka

obecnie użytkowana jest stara i się psuje.

żywność

czasami nawet na podstawowe artykuły brakuje pieniędzy.

buty zimowe dla dzieci

powyrastały z ubiegłorocznych, a nie stać ich na zakup nowych rzeczy.